Hydrokolonoterapia, oczyszczanie jelita grubego

niedziela, 12 czerwca 2011

Hydrokolonoterapia - historia zabiegu


Zabieg Hydrokolonoterapii, czyli jej mechaniczny aspekt nie jest zupełnie nowy. Od czasów starożytnych ludzie radzili sobie w podobny sposób z zaburzeniami organizmu. Tysiące lat przed naszą erą stosowano bowiem tzw. lewatywę jako sposób na oczyszczanie jelita.
Wzmianki na ten temat odnajdziemy już w starożytnych cywilizacjach Mezopotamii, Egiptu czy Dalekiego Wschodu. O lewatywie możemy przeczytać nawet w Biblii i Koranie.

Burzliwy rozkwit lewatywy odnajdziemy w czasach Ludwika XIV (Francja), gdzie stosowaną ją praktycznie na wszystkie dolegliwości i choroby człowieka.  Powszechnie w tym celu używano wody, ale i także ziół, oleju, soli czy nawet dym z tabaki.

W raz z rozwojem medycyny zaczęto jednak dostrzegać wady lewatywy. Przede wszystkim udowodniono, że częste wykonywanie jej rozleniwia jelita. Zaburzenia motoryki powodowały problemy z defekacją. Co więcej często lewatywa niszczyła naturalną florę bakteryjną jelit. Stąd też zbiegiem czasu zaczęto szukać podobnych ale bardziej bezpiecznych zabiegów. Jednym z nich jest hydrokolonoterapia.

jelito
nasze jelito

0 komentarze:

Prześlij komentarz